księga przemian - wyrocznia
sobota, 18 lipca 2015
hexagram 7 - WOJSKO
SZY - WALKA 
(Atak, Zdobywczość, Dyktatura)
w górze
Ziemie - 2. K`UN Biorczość
Woda - 4. K`AN Otchłań
w dole

Atak z całą wewnętrzną siłą i zdecydowaniem. Dyscyplina i strategia pomogą w osiągnięciu założonego sobie celu. Aktywność fizyczna siła woli przełamują osłabienie, lub marazm. Kontrolowanie agresji, która - gdyby jej pozwolić na wybuch - doprowadziłaby do niepowetowanych zniszczeń. Wyruszenie w drogę z jakimś wielkim zamiarem, przywódczość. Mobilizacja wszystkich sił i środków, aby zdobyć zamierzony cel. Zdobywczość. W chorobie pomocne okaże się jakieś radykalne lekarstwo. Siła woli, narzucającej swój porządek światu.

Bohaterem Heksagramu jest żołnierz, stopniowo zdobywający szacunek i wpływy własną odwagą i wysiłkiem w wojnie dla króla, po czym zostaje awansowany na przywódcę i może wziąć ster walki w swoje ręce. We właściwym momencie odnosi zwycięstwo i podbiwszy nowe tereny, ważne dla siebie i innych zajmuje się ustanawianiem na nich nowego porządku i praw.

1 linia: Aby coś zdobyć niezbędny jest strategiczny plan, porządek działań i dyscyplina.
2 linia: Walczy z innymi dla innych.
3 linia: Wszystko wskazuje na klęskę tam, gdzie chciało się zwyciężyć. Zaskoczenie.
4 linia: Cofa się na z góry upatrzone pozycje.
5 linia: Właściwy cel wymaga użycia właściwych środków, czyli doświadczenia. Awans we właściwym momencie decyduje o zwycięstwie.
6 linia: Po walce nadchodzą czasy budowania pokoju. Żołnierz staje się dyktującym warunki politykiem.

za: Ewa Seydlitz

01:52, drogi_r , 7
Link Dodaj komentarz »
hexagram 58 - POSTĘP

58 - Przyjemność

Sytuacja, w której się znalazłeś, czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie, jest naprawdę godna pozazdroszczenia. Ciesz się, bądź szczęśliwy lecz nie pozwól się zwieść i nie zmień swego szczęścia na głupotę. Utrzymuj się w dążeniu do postępu i nie odprężaj się zbytnio tylko z tego powodu, że sprawy wyglądają tak obiecująco.

01:33, drogi_r , 58
Link Dodaj komentarz »
hexagram 58 - RADOŚĆ

58. TUEI. Pogoda Ducha (Jezioro, Radość, Zabawa).

Towarzystwo przyjaciół, grono o wspólnych zainteresowaniach i poglądach. Spotykamy się chętnie z tymi, którzy nas znają i doceniają. Wzajemne popieranie się w jakiejś sprawie. Ważne jest, aby znać swoją wartość, nie iść na lep tanich pochlebstw i dobierać sobie wartościowych znajomych, gdyż w zabawie możemy nieopacznie ulec pokusie i wpaść w jakiś zgubny nałóg, albo zależność. Praktykowanie hobby daje wiele satysfakcji, gdy jednak wchodzą w grę ambicje i pieniądze sprawy zmieniają się diametralnie. Lepiej nie ufać w pomoc przyjaciół, gdy nadchodzi bieda, a liczyć w trudnościach na własne siły.

Bohaterem Heksagramu jest człowiek, który oddaje się zabawie w gronie przyjaciół, a oni równie jak on chętni są spędzić przyjemne chwile ze sobą i z nim. Pierwsze kontakty są spontaniczne, przyjemne i szczere dla wszystkich, potem zaczyna się ich szukać na siłę, a one niebezpiecznie pochłaniają czas Radującego się. Staje więc przed decyzją, czemu się poświęcić i wybiera Radość. Ulega namowom bawiących się znajomych, a jego gonitwa za Radością przestaje być wkrótce zabawna. Niespodziewanie bowiem zostaje oszukany, zdradzony i opuszczony.

1 linia: Jest się z czego i z kim Cieszyć w odpowiedniej chwili.
2 linia: Bawi się wtedy, gdy się Cieszy i chce tego.
3 linia:  Przedwcześnie Cieszy się tym, że będzie się Bawił.
4 linia: Są rzeczy, którymi nie warto się Cieszyć i warto to zauważyć.
5 linia: Ulega namowom Cieszenia się wtedy, gdy nie czas po temu.
6 linia: Cieszy się, choć tak naprawdę powinien się martwić.

za: Ewa Seydlitz


01:20, drogi_r , 58
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 41
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
wentylacja
Licencja